Menü Forumlar Popüler İçerikler Arama
Veda Hutbesi Oku

Veda Hutbesi Oku

'Ey İnsanlar!'

Sözümü iyi dinleyiniz! Biliyorum, belki bu seneden sonra sizinle burada bir daha buluşamayız.

'İnsanlar!'


Bu günleriniz nasıl mukaddes bir gün ise bu aylarınız nasıl mukaddes ay ise bu şehriniz (Mekke) nasıl bir mübarek şehir ise canlarınız, mallarınız, namuslarınızda mukaddestir, her türlü tecavüzden korunmuştur.

'Ashabım!'

Muhakkak Rabbinize kavuşacaksınız. Oda sizi yaptıklarınızdan dolayı sorguya çekecektir. Sakın benden sonra eski sapıklıklara dönmeyiniz ve birbirinizin boynunu vurmayınız! bu vasiyetimi burada bulunanlar bulunmayanlara ulaştırsın. Olabilir ki, burada bulunan kimse, bunları daha iyi anlayan birisine ulaştırmış olur.

'Ashabım!'

Kimin yanında bir emanet varsa, onu hemen sahibine versin. Biliniz ki faizin her çeşidi kaldırılmıştır. Allah böyle hükmetmiştir. İlk kaldırdığım faiz de Abdumuttalib'in oğlu (Amcam) Abbas'ın faizidir. Lakin ana paranız size aittir. Ne zulmediniz ne de zulme uğrayınız.

'Ashabım!'

Dikkat ediniz, cahiliyeden kalma bütün adetler kaldırılmıştır, ayağımın altındadır. Cahiliye devrinde güdülen kan davaları da tamamen kaldırılmıştır. Kaldırdığım ilk kan davası Abdulmuttalib'in torunu İlyas Bin Rabia'nın kan davasıdır.

'Ey İnsanlar!'

Muhakkak ki şeytan şu toprağınızda kendisine tapınmaktan tamamen ümidini kesmiştir. Fakat siz bunun dışında ufak tefek işlerinizde ona uyarsanız bu da onu memnun edecektir. Dinimizi korumak için bunlardan da sakınınız.

'Ey İnsanlar!'

Kadınların haklarını gözetmenizi ve bu hususta Allah'tan korkmanızı tavsiye ederim. Siz kadınları Allah'ın emaneti olarak aldınız ve onların namusunu kendinize Allah'ın emri ile helal kıldınız. Sizin kadınlar üzerinde hakkınız, kadınlarında sizin üzerinizde hakkı vardır. Sizin kadınlar üzerindeki hakkınız yatağınızı hiç kimseye çiğnetmemeleri, hoşlanmadığınız kimseleri izniniz olmadıkça evinize almamalarıdır. Eğer gelmesine müsaade etmediğiniz bir kimseyi evinize alırsa Allah size onları yataklarında yalnız bırakmanızı ve daha olmazsa hafifçe dövüp sakındırmanıza izin vermiştir. Kadınların da sizin üzerinizdeki hakları, meşru örf ve adeta göre yiyecek ve giyeceklerin temiz etmenizdir.

'Ey Müminler!'

Size iki emanet bırakıyorum, onlara sarılıp uydukça yolunuzu hiç şaşırtmazsınız. O emanetler Allah'ın Kitabı Kur an-ı Kerim ve Peygamber'in sünnetidir.

'Müminler!'

Sözümü iyi dinleyiniz ve iyi belleyiniz! Müslüman Müslüman'ın kardeşidir ve böylece bütün Müslüman'lar kardeştirler. Bir Müslüman'a kardeşinin kanı da malı da helal olmaz. Fakat malını gönül hoşluğu ile vermişse o başkadır.

'Ey İnsanlar!'

Cenab-ı Hak her hak sahibine hakkını vermiştir. Her insanın mirastan hissesi ayrılmıştır. Mirasçıya vasiyet etmeye lüzum yoktur. Çocuk kimin döşeğinde doğmuş ise ona aittir. Zina eden kimse için mahrumiyet vardır. Babasından başkasına ait soy iddia eden soysuz yahut efendisinden başkasına intisaba kalkan köle Allah'ın meleklerinin ve bütün insanların lanetine uğrasın. Cenab-ı Hakk bu gibi insanların ne tövbelerini ne de adalet ve şahadetlerini kabul eder.

'Ey İnsanlar!'

Rab'biniz birdir. Babanızda birdir. Hepiniz Adem'in çocuklarısınız. Adem ise topraktandır. Arap'ın Arap olmaya Arap olmayanın da Arap üzerine üstünlüğü olmadığı gibi kırmızı tenlinin siyah üzerine siyahında kırmızı tenli üzerinde bir üstünlüğü yoktur. Üstünlük ancak Takvada, Allah'tan korkmaktadır. Allah yanında en kıymetli olanınız Ondan en çok korkanınızdır. Azası kesik siyahi bir köle başınıza amir olarak tayin edilse, sizi Allah'ın kitabı ile idare ederse, onu dinleyiniz ve itaat ediniz. Suçlu kendi suçundan başkası ile suçlanamaz. Baba, oğlunun suçu üzerine, oğlu da babasının suçu üzerine suçlanamaz.

Dikkat ediniz! Şu dört şeyi kesinlikle yapmayacaksınız. Allah'a hiçbir şeyi ortak koşmayacaksınız. Allah'ın haram ve dokunulmaz kıldığı canı, haksız yere öldürmeyeceksiniz. Zina etmeyeceksiniz. Hırsızlık yapmayacaksınız. İnsanlar 'la ilahe illallah' değinceye kadar onlarla cihat etmek üzere emr olundum. Onlar bunu söyledikleri zaman kanlarını ve mallarını korumuş olurlar. Hesapları ise Allah'a aittir.

'İnsanlar!'


Yarın beni sizden soracaklar ne diyeceksiniz? Sahabe-i Kiram hep birden şöyle dediler: 'Allah'ın elçiliğini ifa ettiniz, vazifenizi hakkı ile yerine getirdiniz, bize vasiyet ve nasihatte bulundunuz, diye şahadet ederiz. ' Bunun üzerine Resul'i Ekrem Efendimiz şahadet parmağını kaldırdı, sonra da cemaatin üzerine çevirip indirdi ve şöyle buyurdu:

'Şahid ol ya Rab! Şahid ol Yarab! Şahid ol ya Rab!'
Son Güncelleme : 25.02.2024 05:52:56
Veda Hutbesi Oku ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.
Facebook Twitter Pinterest whatsapp
Veda Hutbesi Oku Yorumları
şifre

110 Yorum Yapılmış "Veda Hutbesi Oku"
o size iki emanet bırakıyorum bir Kuran-ı Kerim diğeri Ehlibeytimdir demiştir.ehlibeytim dediği Hz. Ali Hz. Ana Fatımamız Hz. Hasan ve Hz. Hüseyindir gerçek böyledir.
İsimsiz . 09.01.2016
2 YANITI GÖRÜNTÜLE
BÜTÜN MÜSLÜMAN KARDEŞLERİMİZE SELAM OLSUN ALLAH HERKESTEN RAZI OLSUN DİNİMİZE SAHİP ÇIKAN BÖYLE MÜSLÜMAN KARDEŞLERİMİZ OLDUKÇA BİZLERİN SIRTI ALLAH IN İZNİYLE HİÇ YERE GELMEZ BU SİTEYE SADECE ÖDEV YAPMAK AMACIYLA GİRMEDİK PEYGAMBER EFENDİMİZ(S.A.V)İN BUYRUKLARINI ÖĞRENMEK AMACIYLA GİRDİK EĞER BİR ŞEYLER ÖĞRENİP BUNU BİRİLERİNE ANLATTIYSAK NE MUTLU BİZ MÜSLÜMANLARA ÇOK ŞÜKÜR ALLAHIMA HAYIRLI GÜNLER
Dilara . 25.02.2015
1 YANITI GÖRÜNTÜLE
Allah sizden razı olsun ödev için gerekliydi ve odevim bitti
Ravza Korkmaz . 02.02.2019 18:02:43
1 YANITI GÖRÜNTÜLE
Değerli Koray kardeşim (Allah bütün müslümanları birbirlerine kardeş eylediği için öyle hitab ediyorum) Bir kelimenin lügat (sözlük),ıstılah (terim) ve şeri (dini) anlamları vardır. Cihad, mücadele etmektir, ilim ve imanla, söz ve fiil ile. Çok teferruatlı bir konudur. Ben sadece bir kapı aralığı bırakıyorum, tamamen aralayabilmen temennisi ve duası ile geri kalanı öğrenmen için.
Sefa . 19.07.2015
CEVAP YAZ
en sonlara dofru insanlar LAILAHE ILLALLAH diyene kadar cihatla emrolundum yaziyor,ozaman musluman olmayan herkesi öldurmelimiyiz? kanlarini islam olursa korumus olurlar deniyor,kafurun suresinde ise senin dinin sana benim dinim bana diye ayet var,hangisi ni yapmali cihat nasil birseydir,suriyedeki isid uyeleri veda hutbesini takip ediyor olmali?
Koray . 06.06.2015
CEVAP YAZ
çok duygulu çok sevdim ağladım bile keşke efendimiz sav.alyhim ve sellem vefat etmeseydi ama ezberlicem buraya yorum olarakta ezberleyeceğim diyorum canm HZ.MUHAMMED sav.aleyhim ve sellem artık öbür dünyada buluşacağız...3
Özgün Özan . 20.03.2014
CEVAP YAZ
Allah yasadan razı olsun ödevini yapmama yardımcı oldu ve yazdığım bu yazıyı çok beğendi yazan kişi inşaallah Allah senin ömrünü bu şekilde fedakarlıklara devam ettirsin sana sonsuz teşekkür ederim
Neriman Nisa . 16.03.2017
CEVAP YAZ
Peygamber efendimizin en sevdiği ilahiyi de yazıyım buraya dinlemek isteyen kardeşlerim olabilir.Yabancı bir MÜSLÜMAN grup. Motionless in White - Devils Night
Gasai Yuno . 24.03.2016
CEVAP YAZ
Dört şeyi kesinlikle yapmayacaksınız diye öğüt ediyor Bu gün ortadoğu coğrafyasında hangi Müslüman bu öğütlere uyuyor. Sanki cahiliye dönemine geri dönülmüş gibiyiz
Öztürk . 02.08.2014
CEVAP YAZ
çook teşekkürler gerçekten ödevime çok yardımcı oldu ve bunu hangi MÜSLÜMAN kardeşimiz hazırladıysa ALLAH razı olsun.İyi,mutlu mesut bir hayatın olsun inşallah...
Hayırlı İnsan . 23.02.2015
CEVAP YAZ
ödevime yardımcı oldu teşekkürler bu arada arkadaşlar dediğiniz doğru keşke herkese okutabilsek veda hutbesini o zaman vahşi insanlardan da kurtuluruz:D:)
Venüs . 17.02.2014
CEVAP YAZ
Rabbim bizleri verdiği öğütlerin ışığında davrananlardan eylesin.Kendini müslüman zan edip müslümanları katledenlerden etmesin.Dünyanın hali perişan.
Erdem . 07.08.2014
CEVAP YAZ
yani ödeviniz olması faceden twitterden başınızı kaldırmazsınız ha illaki bi ödevin oolacakta öğrenecen hadi be sanki çok biliyon
Aleyna Fırtına . 29.05.2014
CEVAP YAZ
biz 11 kişi din kültürüdersinde yapıyoruz ama bu deyil nasıl oluyo bir kere selam olsun sana selam olsun geceye ve aya
Reyhan . 10.04.2015
CEVAP YAZ
keşke elimde olsada vedA hutbesini her kese okutsam böylelikle vahşi insanlardan kurtulurduk tabi anlayan kişiler için geçerli
Ezgi . 10.02.2014
CEVAP YAZ
Dini oldugu icin hemde benim boy le seylere merakim cok oldugu icin tesekkurler isime fazlasiyla yaradi cok guzel olmus
Belinay . 08.12.2017
CEVAP YAZ
Selamun aleyküm hepinize odevimde cok yardimci oldunuz tesekkur ederim :) Bunu gercekten her Müslüman okumali, iyi gunler.
Kucuk Kiz . 23.03.2023 21:00:00
CEVAP YAZ
ve yarışmayı sizden kazandım ben istanulda oturuyorum peygamber efendimiz içi ankarada yarışmaya geldim
Mira . 27.03.2014
CEVAP YAZ
ödevim için iyi oldu iyiki var bu site gerçekten okurken tüyler diken diken yazarken canım çıktı zaten
İmanlı Kız . 21.02.2018
CEVAP YAZ
allahım sen müslümanı her türlü musibetten,beladan ve şerden koru.dinimizi yerlerde çiğnetme inşallah
Samet . 14.02.2016
CEVAP YAZ
çok teşekkürler çok işime yaradı gerçekten saoğlun hepinize teşekkür ederim ve hepinizi ÖPÜYORUM
Ceren . 18.12.2013
CEVAP YAZ
ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM .. PROJE ÖDEVİMİN HEPSİNİ BU SİTEDEN YAPTIM HEPİNİZİN ELİNE SAĞLIK... :)
Derya Özata . 14.05.2015
CEVAP YAZ
hz muhammed sav dünyanın en güzel veda hutbesini yaratmış ve ödevime çok yardımcı oldu
Ali . 16.02.2016
CEVAP YAZ
Hepsini. Ezberlersem. Babam. Bana. Ne. İstersem. Alıcak. Ve. 19. Zuncu. Datırdayım
Selenay. Akan. . 14.06.2016
CEVAP YAZ
Veda hutbesine yorum yapilmaz. Hayatinin rehberi olarak baskosede tutulur her daim.
Cenk . 11.06.2017
CEVAP YAZ
BU BİLGİYİ PAYLAŞAN MÜSLÜMAN KARDEŞİMİN BU YAPTIĞI SEVAP KABUL OLSUN TEŞEKKÜRLER
Azra Sena . 11.11.2014
CEVAP YAZ
BU BİLGİYİ PAYLAŞAN MÜSLÜMAN KARDEŞİMİN BU YAPTIĞI SEVAP KABUL OLSUN TEŞEKKÜRLER
Asdasdasd . 14.12.2014
CEVAP YAZ
Avrupadan değil dini ve milli tarihten insanlığı öğrenmemiz gerektiğinin kanıtı
Yasin . 27.03.2017
CEVAP YAZ
Allah cümlemizi veda hutbesini okuyup anlayan ve takip edenlerden eylesin amin
İbrahim Topçu . 23.06.2017
CEVAP YAZ
çok teşekür ederim bizi aydınlatınız inş başta biz olmak üzere herkes uyar...
Ayşe . 26.06.2014
CEVAP YAZ
çok gzl :D asdfghjk yarışmaya girin dua edin 1.oluyum sizleri sewiyorum :
Kübra Nur . 17.04.2015
CEVAP YAZ
Gerçekten insanlığa en yararlı sözcükler.Canım peygamberim benim.
Abdulkerim . 12.07.2015
CEVAP YAZ
Harika bir site çok yardımcı oldu bana da Allah muradınıza erdirsin.
Eren . 18.05.2014
CEVAP YAZ
çok güzelmiş bu konuşma harika herkes buna uyarsa çok güzel olur
Ömer . 28.11.2013
CEVAP YAZ
yaa daha kısa olsaydı iyi olurdu ama ödevime çok yardım etti tşk
Minecraft Oyuncusu . 15.02.2016
CEVAP YAZ
ödevim için çok lazımdı çok çok çok çok çok çok çok işime yaradı
Esin . 04.03.2018
CEVAP YAZ
Ben ödev amacıyla girdim ama okuyunca güzel şeyler de öğrendim
Sena . 15.03.2015
CEVAP YAZ
çok saol ellerin dert görmesin ödevimede yardımcı oldun
Müslüman . 16.02.2015
CEVAP YAZ
gerçekten çok güzel bir hutbe her kez okusun herkese dağıtsın
Sümeyye Yanmaz . 06.10.2015
CEVAP YAZ
bunu yazana teşekkür ederim ALLAH RAZI olsun teşekkür ederim
Kara Kartal . 17.02.2016
CEVAP YAZ
OKUL PROJEMDE YARDIMCI OLDUNUZ ALLAH SİZDEN RAZI OLSUN
Miraç Çlmez . 22.04.2018
CEVAP YAZ
sağolun ödevime çok yardımcı oldu .ALLAH sizden razı olsun.
Osman . 23.02.2014
CEVAP YAZ
Çok güzel bu günlerde de böyle dine düşkün insanlar çok az
&128522; . 13.10.2014
CEVAP YAZ
arkadaşlar Peygamber Efendimizin Veda Hutbesi kitabı varmı
Mert . 14.03.2016
CEVAP YAZ
ne diyeyiğim çok güzeldi söyleyen her kise ağzına sağlık.
Ecemsu . 02.07.2014
CEVAP YAZ
inşallah bu sözleri yerine getirirler insanlar amin
Umut . 18.11.2017
CEVAP YAZ
Harikaydi hepsini yazdim zaten yazi yazmayi cok seviyorum
Melisa . 30.05.2017
CEVAP YAZ
Okuyunca sanki o zamanlarda kendim okur gibi oldum
Celil . 28.10.2017
CEVAP YAZ
Çok güzel ve çok anlamlı her muslumanın uymadı lazım
Mehmet . 08.02.2024 21:09:17
CEVAP YAZ
çok güzel bir şey herkes buna uyarsa çok iyi olur bence
ßurak . 20.11.2013
CEVAP YAZ
harika bişey.hz muhammet sav in yazmış olduğu bir eser
Zeynep . 22.10.2015
CEVAP YAZ
Bunu yazdığınız için teşekkür ederim çok yardımcı oldu
Fatma . 31.10.2017
CEVAP YAZ
gerçekten çok güzel hazırlayanın elleri dert görmesin
Özlem . 17.01.2015
CEVAP YAZ
Ey allahim sen bize ne güzel bir resul göndermişsin
Sema Nur . 27.10.2015
CEVAP YAZ
bunu okumayı herkese tavsiye ediyorum uymayı tabi
Sabri . 28.11.2013
CEVAP YAZ
güzel bir veda hutbesi ödevimde çok yardmcı oldu
Elif . 03.03.2016
CEVAP YAZ
allah razı olsun ödevime yardımcı oldunuz...
Zelale . 29.03.2016
CEVAP YAZ
sizin sayenizde ödevimi yaptım allah razı olsun
Ethem . 09.05.2016
CEVAP YAZ
ellerim kotu yazana kadar ama ellerinize sağlık
Jfhgfghhjg . 11.03.2016
CEVAP YAZ
çok güzel olmuş sanki kendimi mekkede hissettim
Mahmet . 02.12.2017
CEVAP YAZ
çok güzel olmuş sanki kendimi mekkede hissettim
Okan . 02.12.2017
CEVAP YAZ
Allah herkese okumayı ezberlemeyi nasip ettsin
Özlem Erkul . 29.10.2017
CEVAP YAZ
PROJEM ICIN YARDIM ETINIZ ICIIN TESEKUR EDERIM
Muzaffer Duru . 10.04.2018
CEVAP YAZ
Harika gerçekten hz.Muhammed s.a.v iyki vardın
Enes . 17.02.2018
CEVAP YAZ
Allahrazi olsun çok uzundu ama odevimmi yaptim
Gizem . 09.04.2014
CEVAP YAZ
gerçekten çok güzel ödevime baya yardımcı oldu
Aybike . 16.03.2015
CEVAP YAZ
Ödevime yardımcı oldu ALLAH sizden rası olsun
Murat . 07.04.2014
CEVAP YAZ
Müthiş. Harika. Bence de. Bunu. Ezberlersem
Sıla Köstereli. . 15.06.2016
CEVAP YAZ
allah razı olsun ödevimi yapmamı sagladınız.
Ümit . 20.02.2016
CEVAP YAZ
ödevime cok yardımcı oldu saolun teşekkurler
Gökdeniz . 20.01.2014
CEVAP YAZ
Çok teşekür ederim,ödevime yardımcı oldunuz.
Furkan . 29.04.2014
CEVAP YAZ
Ödevim için yardımcı oldunuz teşekkür ederim
Kral . 02.04.2023 22:00:25
CEVAP YAZ
maşallah bunun sayesinde epey bişey öğrendim
Ayşe . 29.10.2017
CEVAP YAZ
Veda hutbesini her Müslüman okumalı
Küçük Mümin . 02.04.2018
CEVAP YAZ
tüm herkes dinlese veda hutbesini ögrense
Sevcan . 13.02.2014
CEVAP YAZ
hz.muhammdedim o gün yazdığı veda hütbesi
Fırat . 15.11.2015
CEVAP YAZ
muazzam bir insan hakları beyannamesidir.
Metmet . 10.03.2017
CEVAP YAZ
Allah razı olsun çok çok teşekkür ederim
Emirhan . 08.01.2018
CEVAP YAZ
çok güzel hayatımı kurtardı😊😊😊
Kadir . 06.11.2017
CEVAP YAZ
Bu çok önemli bir konu ve çok duygusal
Rüstu . 11.02.2018
CEVAP YAZ
sınavıma yardımcı olacağından eminim :)
Fatoş . 04.04.2016
CEVAP YAZ
Cok guzel anlatilmis tam istedigim gibi
Hicran . 09.05.2016
CEVAP YAZ
allahım ne güzel bir hutbe bu ya rabbim
Bla Bla . 11.01.2016
CEVAP YAZ
sağolun allah ne muradınız varsa versin
Vekta . 03.03.2014
CEVAP YAZ
nasılda güzel konuşuyor allahın resulu
Serkan . 26.03.2014
CEVAP YAZ
bunu okulda okuyucam harika bir hutbe
Sultan Ve Şeyhmus . 09.02.2016
CEVAP YAZ
ödev amacıyla girdik bilgi ile çıktık
İsmail . 23.03.2017
CEVAP YAZ
tüyler tiken tiken olan tek ben miyim
Şevvalnur . 30.09.2017
CEVAP YAZ
Çok uzun ama işine yaradı tesekkurler
Mahmud . 30.11.2017
CEVAP YAZ
ıyıkı var odevıme yardım ettı saolun
Elmas . 10.02.2018
CEVAP YAZ
ALLAH RAZI OLSUN BİR ÖDEV DAHA BİTTİ
Sarı Kedi Kesinlikle Aas Degil . 04.03.2018
CEVAP YAZ
çok güzel teşekkürler oyun skor,kral
Nuran . 14.04.2014
CEVAP YAZ
elim koptu ya ama biliyorum deyicekk
Halil . 12.05.2014
CEVAP YAZ
Allah razı olsun çok işeyime yaradı
Elif . 06.02.2018
CEVAP YAZ
ALLAH RAZI OLSUN ÖDEVİMİ YAPTIM
Mehmet Ali . 10.03.2014
CEVAP YAZ
Keşke daha önce okusaydım...
Arıyor . 12.02.2024 14:47:07
CEVAP YAZ
Bukadar güzelbi yazı görmedim
Sinan Bayır . 23.10.2017
CEVAP YAZ
Keşke arapçası ve özeti olsa
Ali . 05.05.2017
CEVAP YAZ
Bu yazılar bilgi dolu&9825;
Naz . 11.04.2017
CEVAP YAZ
Size çok teşekkür ederim
Nilüfer Gül Yalçıner . 10.05.2021 12:00:47
CEVAP YAZ
okuyun,okuyun,okuyun...
Anonymous . 28.11.2017
CEVAP YAZ
Çok güzel bir bilgiydi
Ceren . 07.02.2018
CEVAP YAZ
Elhamdülillah çok güzel
Ömer . 23.06.2017
CEVAP YAZ
Çok güzel bilgilendin
Buse . 16.12.2017
CEVAP YAZ
ALLAH (Metin süper)
İsimsiz . 08.03.2018
CEVAP YAZ
ÇÖK güzel değil mi
T . 05.03.2018
CEVAP YAZ
Çok uzun neden???
Ömer . 20.02.2024 19:53:13
CEVAP YAZ
Allah Razı olsun.
Necdet . 15.04.2017
CEVAP YAZ
Allah razı olsun
Asya . 22.04.2017
CEVAP YAZ
1 saat sürdü
Mert Ali Özbek . 30.05.2023 18:07:25
CEVAP YAZ
Veda Hutbesi Maddeleri
Veda Hutbesi Maddeleri
Veda Hutbesi Maddeleri; Hicri 9 Zilhicce 10 tarihinde Muhammed tarafından ilk ve son haccı olan Veda Haccı'nda 124.000 Müslümana karşı yaptığı konuşma metni olan Veda Hutbesi en güçlü hadis olarak bilinmektedir. Rivayetlere göre Muhammed bundan sonra...
Veda Hutbesi İnsan Hakları
Veda Hutbesi İnsan Hakları
Veda hutbesi insan hakları, 10 Aralık 1948'de kabul olan İnsan hakları Evrensel Beyannamesi incelenecek olursa orada yer alan yasama hakkı, adalet, özgürlük ve eşitlik gibi hakların 1400 sene evvel Hazreti Muhammed (Sallallahü Aleyhi Vessellem) taraf...
Peygamber Efendimizin Veda Hutbesi
Peygamber Efendimizin Veda Hutbesi
Peygamber efendimizin veda hutbesi, peygamber efendimizin (S. A. V.), 632 yılındaki veda haccında Müslümanlara yönelik yaptığı vaaz ve nasihatler olduğunu söyleyebiliriz. Bu hutbede peygamberimiz Müslümanlara bir daha hac yapamayacağını ve vefatının ...
Veda Haccı ve Veda Hutbesi
Veda Haccı ve Veda Hutbesi
Veda Haccı ve Veda Hutbesi: Hicri 10, miladi 632 tarihinde Hz. Peygamber'in vefatında önce ilk ve son olarak yaptığı hac ile bu hac esnasında vermiş olduğu hutbe.Mekke'nin fethinden sonra gönderilen, Nasr suresinde Peygamber (S. A. S)'in ölümünün yak...
Veda Hutbesi Kadınlar
Veda Hutbesi Kadınlar
Veda hutbesi kadınlar, Peygamberimiz Hz. Muhammet (S. A. S) veda haccında 9 Zilhicce cuma günü zevalden sonra kusva isimli devesi üzerinde Arafat Vadisinin ortasında 124 bin Müslümanın şahsında bütün insanlık alemine seslenmişti. Hutbenin önemli bir ...
Veda Hutbesi Genel Bilgi
Veda Hutbesi Genel Bilgi
Hz. Peygamber'in, hicri 10. Yilda yaptigi Veda Hacci'nda sayilari yüz on dört bini bulan haciya hitaben irad ettigi hutbe. Peygamber (S. A. S) bu son hutbesinde, bundan sonra bir daha haccedemeyecegini bildirip vefatinin yaklastigini ima ettigi, sonr...
Veda Hutbesi Önemi
Veda Hutbesi Önemi
1- Herkesin can mal ve namusu tecavüzden korunmuştur.2- Kimsenin kimseye zarar vermeye hakkı yoktur.3- Bütün Müslümanlar kardeştir.4- Bütün borçlar iade edilecek ve borç olarak alınanın dışında bir fazlalık (Faiz) ödenmeyecektir.5- Kan davaları ve ad...
Veda Hutbesi Nedir
Veda Hutbesi Nedir
Veda hutbesi nedir sorusuna vereceğimiz cevap, Peygamberimizin 632 yılındaki veda haccında Müslümanlara yaptığı vaaz ve nasihatler olduğunu söyleyebiliriz. Allah tarafından insanlara doğruyu göstermek için görevlendirilen peygamberimizin ağzından çık...
Veda Hutbesi
Veda Hutbesi
Peygamber efendimizin Vedâ Haccında Arafat'ta, Mina'da ve bir gün sonra yine Mina'da olmak üzere arife günü ile, bayramın 1 ve 2. Günlerinde parça parça irad edilmiştir.124.000'den fazla Müslümana yaptıkları vaaz ve nasihatler. Peygamberimizin Allahü...

 

Veda Hutbesi Maddeleri
Veda Hutbesi İnsan Hakları
Peygamber Efendimizin Veda Hutbesi
Veda Haccı ve Veda Hutbesi
Veda Hutbesi Kadınlar
Veda Hutbesi Oku
Veda Hutbesi Genel Bilgi
Veda Hutbesi Önemi
Veda Hutbesi Nedir
Veda Hutbesi
Popüler İçerik
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
Veda Hutbesi Kadınlar
Veda Hutbesi Oku
Veda Hutbesi Genel Bilgi
Veda Hutbesi Önemi
Veda Hutbesi Nedir
Veda Hutbesi
Veda Hutbesini Uygulamak Zorunlumu Acaba?
Veda Hutbesi
Komşuluk İlişkileri Ve Karı Koca Hakları
Eksik Var
Gizlilik Politikası  
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Son Forum Konuları
Veda Hutbesi
Veda Hutbesini Uygulamak Zorunlumu Acaba?
Veda Hutbesi
Komşuluk İlişkileri Ve Karı Koca Hakları
Eksik Var
Yardım Sayfaları
Gizlilik Politikası  
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Mart - 2024