Veda Hutbesi Maddeleri

Veda Hutbesi Maddeleri

Veda Hutbesi Maddeleri;Hicri 9 Zilhicce 10 tarihinde Muhammed tarafından ilk ve son haccı olan Veda Haccı'nda 124.000 müslümana karşı yaptığı konuşma metni olan Veda Hutbesi en güçlü hadis olarak bilinmektedir. Rivayetlere göre Muhammed bundan sonra bir daha hac edemeyeceğini bildirip ölümünün yaklaştığını ima etmiş ve sonraki aylar içerisinde hayatını yitirmiştir. Bu sebeple bu konuşmaya Veda Hutbesi denmiştir. Veda Hutbesi Maddeleri ne kadar ter bir hutbe gibi kabul edilse bile gerçekte Arafat'ta, Mina'da ve bir gün sonra tekrar Mina'da olmak üzere arife günü ve bayramın bir ve ikinci gününde parça parça söylenmiştir. Değişik zamanlar ve yerlerde söylendiği için hutbe birden fazla kişi tarafından farklı şekillerde rivayet edilmiştir. Kişinin yada grubun işittiğini başkaları işitmediği için hutbenin toplanmasında bu birbirinden farklı rivayetlerden yararlanılmış ve Veda Hutbesi Maddeleri tek bir hutbe olarak bir araya getirilmiştir. Peygamber Efendimiz Veda Hutbesinde demiştir ki: “Hamd, Allah'a mahsûstur. Allah'a hamd eder, Allah'tan yargılanmayı diler ve ancak Allah'a tövbe ederiz. Nefislerimizin şerrinden ve amellerimizin günahlarından Allah'a sığınırız. Allah'ın doğru yola gönderdiğini saptıracak, saptırdığını da doğru yola gönderecek yoktur.'' Rasulullahın yaptığı bu son hacdan bir yıl öncesinde nazil olan tevbe suresinde müşriklerin pis olduğunu ve bir daha mescidi harama yaklaşmamaları emredilmiştir. Veda haccınde Mekke'de sadece müslümanlar olmuştur ve hutbeyi sadece müslümanlar dinlemiştir. Mekke'nin fethedilmesinden sonra müşriklerin sayısı oldukça azalmıştır. Rasulullah birlikte yola çıktığı yüz bin civarındaki ashabi ile Mekke'ye haccetmek için gittiğinde bir yıl önceki uyarı sebebi ile Mekk' de müşrik kalmamıştı. Rasulullah haccın bütün herşeyini bizzat kendisi yaparak oradaki müslümanlara öğretmiş ve İslamın hac konusundaki emirleri bu şekilde tamamlanmıştır. İslam'ın tamamlandığını bildiren ayetler veda haccınde nazil olmuştur. Rasulullah veda hutbesinin maddelerini okurken sesinin bütün hacı olan kişiler tarafından duyulması için belirli mesafelere gür sesli sahabiler görevlendirmiştir.

Veda Hutbesi Maddeleri
"Ey insanlar! " Sözümü iyi dinleyiniz! Biliyorum belki bu seneden sonra sizinle burada bir daha buluşamayacağım.

"İnsanlar! Bu günleriniz nasıl mukaddes bir gün ise bu aylarınız nasıl mukaddes ay isebu şehriniz (Mekke) nasıl bir mübarek şehir ise canlarınız mallarınız namuslarınız da öyle mukaddestir her türlü tecavüzden korunmuştur.

"Ashabım! Muhakkak Rabbiniz'e kavuşacaksınız. Oda sizi yaptıklarınızdan dolayı sorguya çekecektir. Sakin benden sonra eski sapıklıklara dönmeyiniz ve birbirinizin boynunu vurmayınız! Bu vasiyetimi burada bulunanlar bulunmayanlara ulaştırsın. Olabilir ki burada bulunan kimse bunları daha iyi anlayan birisine ulaştırmış olur.

"Ashabım! "Kimin yanında bir emanet varsa onu hemen sahibine versin. Biliniz ki faizin her çeşidi kaldırılmıştır. Allah böyle hükmetmiştir. İlk kaldırdığım faizde Abdulmuttalib'in oğlu (amcam) Abbasın faizidir. Lakin ana paranız size aittir. Ne zulmediniz nede zulme uğrayınız.

"Ashabım! "Dikkat ediniz cahiliyeden kalma bütün adetler kaldırılmıştır ayağımın altındadır. Cahiliye devrinde güdülen kan davalarda tamamen kaldırılmıştır.Kaldırdığım ilk kan davası Abdulmuttalib'in torunu İlyas bin Rabia’nın kan davasıdır.

"Ey insanlar! "Muhakkak ki şeytan şu toprağınızda kendisine tapınmaktan tamamen ümidini kesmiştir. Fakat siz bunun dışında ufak tefek işlerinizde ona uyarsınız bu da onu memnun edecektir. Dinimizi korumak için bunlardan da sakınınız.

"Ey insanlar! "Kadınların haklarını gözetmenizi ve bu hususta Allah'tan korkmanızı tavsiye ederim. Siz kadınları Allah'ın emaneti olarak aldınız ve onların namusunu kendinize Allah'ın emri ile helal kıldınız. Sizin kadınlar üzerinde hakkınız kadınlarında sizin üzerinizde hakkı vardır. Sizin kadınlar üzerindeki hakkınız yatağınızı hiç kimseye çiğnetmemelerihoşlanmadığınız kimseleri izniniz olmadıkça evinize almamalarıdır. Eğer gelmesine müsaade etmediğiniz bir kimseyi evinize alırsa Allah size onları yatakların yalnız bırakmanıza ve daha olmazsa hafifçe dövüp sakındırmanıza izin vermiştir. Kadınlarında sizin üzerinizdeki hakları meşru örf ve adete göre yiyecek ve giyeceklerini temin etmenizdir.

"Ey müminler! "Size iki emanet bırakıyorum onlara sarılıp uydukça yolunuzu hiç şaşırmazsınız. O emanetler Allah'ın kitabı Kur an-ı Kerim ve Peygamberinin sünnetidir.

"Müminler! "Sözümü iyi dinleyiniz ve iyi belleyiniz. Müslüman müslümanın kardeşidir ve böylece bütün Müslümanlar kardeştirler. Bir Müslüman kardeşinin kanıda malı da helal olmaz.Fakat malını gönül hoşluğu ile vermişse o başkadır.

"Ey insanlar! "Cenab-ı Hak her hak sahibine hakkını vermiştir. Her insanın mirastan hissesi ayrılmıştır. Mirasçıya vasiyet etmeye lüzum yoktur. Çocuk kimin döşeğinde doğmuş ise ona aittir. Zina eden kimse için mahrumiyet vardır. Babasından başkasına ait soy iddia eden soysuz yahut efendisinden başkasına intisaba kalkan köle Allah'ın meleklerinin ve bütün insanların lanetine uğrasın.Cenab-ı hak bu gibi insanların ne tevbelerini nede adalet ve şehadetlerini kabul eder.

"Ey insanlar! "Rabbiniz birdir. Babanızda birdir. Hepiniz Ademin çocuklarısınız. Adem ise topraktandır. Arabın arap olmayana arap olmayanın da arap üzerine üstünlüğü olmadığı gibi kırmızı tenlinin siyah üzerine siyahında kırmızı tenli üzerinde bir üstünlüğü yoktur. Üstünlük ancak takvada Allahtan korkmaktadır. Allah yanında en kıymetli olanınız ondan en çok korkanınızdır. "Azası kesik siyahi bir köle başınıza amir olarak tayin edilse sizi Allah'ın kitabı ile idare ederse onu dinleyiniz ve itaat ediniz. "Suçlu kendi suçundan başkası ile suçlanamaz. Baba oğlunun suçu üzerine oğlu da babasının suçu üzerine suçlanamaz. "Dikkat ediniz! Şu dört şeyi kesinlikle yapmayacaksınız: Allaha hiçbir şeyi ortak koşmayacaksınız. Allah'ın haram ve dokunulmaz kıldığı cani haksiz yere öldürmeyeceksiniz. Hırsızlık yapmayacaksınız. İnsanlar "la ilahe illallah" deyinceye kadar onlarla cihad etmek üzere emr olundum. Onlar bunu söyledikleri zaman kanlarını ve mallarını korumuş olurlar. Hesapları ise Allah'a aittir.

"İnsanlar! "Yarin beni sizden soracaklar ne diyeceksiniz? Sahabe-i kiram hep birden şöyle dediler; "Allah’ın elçiliğini ifa ettiniz vazifenizi hakkıyla yerine getirdinizbize vasiyet ve nasihatte bulundunuzdiye şehadet ederiz''. Bunun üzerine Resul''i Ekrem Efendimiz şehadet parmağını kaldırdı sonrada cemaatin üzerine çevirip indirdi ve şöyle buyurdu;

"Şahid ol Yarab! Şahid ol yarab! Şahid ol yarab!"
Son Güncelleme : 13.05.2022 14:02:32
Veda Hutbesi Maddeleri ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.

Veda Hutbesi Maddeleri Yorumları

şifre Kırmızı sayı

12 Yorum Yapılmış "Veda Hutbesi Maddeleri"
elinize sağlık herşey çok güzel olmuş sınavdan iyi not alacağımı düşünüyorum
Eslem . 08.04.2018
1 YANITI GÖRÜNTÜLE
bu veda hutbesinde hem bazı şeyler bahsedilmiyor ve çok kısa ama yinede allah razı olsun
Kerem Erkesim . 22.09.2021 22:33:33
CEVAP YAZ
Allah ım iyiki bize bu günleride gösterdi sana bin kere şükür yarabim
Melike . 08.11.2017
CEVAP YAZ
Harika ödev yapamıyorsanız veya araştırma ödeviniz varsa buyrun...
Bir Dost . 15.02.2018
CEVAP YAZ
Allah sizden razı olsun herkesin duasi istediği kabul olsun AMİN
Unicorngirl . 18.03.2019 16:49:35
CEVAP YAZ
Bu veda hutbesinde eksiklik var.hz. aliden hiç bahsetmiyor.
Metin Haydar . 08.06.2020 12:31:37
CEVAP YAZ
Allah bu bilgilerle amel etmeyi nasip etsin inşallah.
Pınar . 24.08.2019 15:01:02
CEVAP YAZ
Veda hutbesinin doğru düzgününü bir bulamadım
Zeynep . 15.03.2022 20:00:06
CEVAP YAZ
allah bin kere razı olsun ödevim bitti bile:)
Cute Cat . 12.05.2022 21:13:55
CEVAP YAZ
Bayıldım çok güzel yasanın ellerine sağlık
Serdar . 28.02.2018
CEVAP YAZ
Elinize sağlık çok güzel olmuş
Bilal . 19.02.2018
CEVAP YAZ
Ellerinize saglik
Gizli Kisi . 22.03.2018
CEVAP YAZ
Veda Hutbesi İnsan Hakları
Veda Hutbesi İnsan Hakları
Veda hutbesi insan hakları, 10 aralık 1948 de kabul olan İnsan hakları Evrensel Beyannamesi incelenecek olursa orada yer alan yasama hakkı, adalet, özgürlük ve eşitlik gibi hakların 1400 sene evvel Hazreti Muhammed (Sallallahü Aleyhi Vessellem) taraf...
Peygamber Efendimizin Veda Hutbesi
Peygamber Efendimizin Veda Hutbesi
Peygamber efendimizin veda hutbesi, peygamber efendimiz'in (s.a.v.), 632 yılındaki veda haccında Müslümanlara yönelik yaptığı vaaz ve nasihatler olduğunu söyleyebiliriz. Bu hutbede peygamberimiz müslümanlara bir daha hac yapamayacağını ve vefatının y...
Veda Haccı Ve Veda Hutbesi
Veda Haccı Ve Veda Hutbesi
Veda Haccı Ve Veda Hutbesi: Hicri 10, miladi 632 tarihinde Hz.Peygamber'in vefatında önce ilk ve son olarak yaptığı hac ile bu hac esnasında vermiş olduğu hutbe. Mekke’ nin fethinden sonra gönderilen, Nasr suresinde Peygamber (s.a.s)'in ölümün...
Veda Hutbesi Kadınlar
Veda Hutbesi Kadınlar
Veda hutbesi kadınlar, Peygamberimiz Hz. Muhammet (s.a.s) veda haccında 9 Zilhicce cuma günü zevalden sonra kusva isimli devesi üzerinde arafat Vadisinin ortasında 124 bin Müslümanın şahsında bütün insanlık alemine seslenmişti. Hutbenin önemli bir bö...
Veda Hutbesi Oku
Veda Hutbesi Oku
''Ey İnsanlar!''Sözümü iyi dinleyiniz! Biliyorum, belki bu seneden sonra sizinle burada bir daha buluşamayız.''İnsanlar!''Bu günleriniz nasıl mukaddes bir gün ise, bu aylarınız nasıl mukaddes ay ise, bu şehriniz (Mekke) nasıl bir mübarek şehir ise, c...
Veda Hutbesi Genel Bilgi
Veda Hutbesi Genel Bilgi
Hz. Peygamber'in, hicri 10. yilda yaptigi Veda Hacci'nda sayilari yüz on dört bini bulan haciya hitaben irad ettigi hutbe. Peygamber (s.a.s) bu son hutbesinde, bundan sonra bir daha haccedemeyecegini bildirip vefatinin yaklastigini ima ettigi, sonrak...
Veda Hutbesi Önemi
Veda Hutbesi Önemi
1- Herkesin can mal ve namusu tecavüzden korunmuştur. 2- Kimsenin kimseye zarar vermeye hakkı yoktur. 3- Bütün müslümanlar kardeştir. 4- Bütün borçlar iade edilecek ve borç olarak alınanın dışında bir fazlalık (faiz) ödenmeyecektir. 5- Kan davala...
Veda Hutbesi Nedir
Veda Hutbesi Nedir
Veda hutbesi nedir sorusuna vereceğimiz cevap, Peygamberimizin 632 yılındaki veda haccında Müslümanlara yaptığı vaaz ve nasihatler olduğunu söyleyebiliriz. Allah tarafından insanlara doğruyu göstermek için görevlendirilen peygamberimizin ağzından çık...
Veda Hutbesi
Veda Hutbesi
Peygamber efendimizin Vedâ Haccında 124.000’den fazla Müslümana yaptıkları vâz ve nasîhatlar. Peygamberimizin Allahü teâlâ tarafından insanlara, doğru yolu göstermek için görevlendirilmelerinden sonra mübârek ağızlarından çıkan her söz, mânâ ve hakîk...

 

Veda Hutbesi Maddeleri
Veda Hutbesi İnsan Hakları
Peygamber Efendimizin Veda Hutbesi
Veda Haccı Ve Veda Hutbesi
Veda Hutbesi Kadınlar
Veda Hutbesi Oku
Veda Hutbesi Genel Bilgi
Veda Hutbesi Önemi
Veda Hutbesi Nedir
Veda Hutbesi
Popüler İçerik
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
Veda Hutbesi Kadınlar
Veda Hutbesi Oku
Veda Hutbesi Genel Bilgi
Veda Hutbesi Önemi
Veda Hutbesi Nedir
Veda Hutbesi
Veda Hutbesini Uygulamak Zorunlumu Acaba?
Veda Hutbesi
Komşuluk İlişkileri Ve Karı Koca Hakları
Eksik Var
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Son Forum Konuları
Veda Hutbesi
Veda Hutbesini Uygulamak Zorunlumu Acaba?
Veda Hutbesi
Komşuluk İlişkileri Ve Karı Koca Hakları
Eksik Var
Yardım Sayfaları
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Ağustos - 2022