vedahutbesi.gen.tr
Veda Hutbesi

Ana Sayfa | Soru Cevaplar | Yeni Makale Ekle | En Son Yapılan YorumlarVeda Haccı Ve Veda Hutbesi

Veda Haccı  Ve Veda Hutbesi: Hicri 10, miladi 632 tarihinde Hz.Peygamber'in vefatında önce ilk ve son olarak yaptığı hac ile bu hac esnasında vermiş olduğu hutbe.

Mekke’ nin fethinden sonra gönderilen, Nasr suresinde Peygamber (s.a.s)'in ölümünün yaklaştığına dair işaret vardı. Bu surede Allah Teala, Peygamberine şöyle hitap ediyordu:

"Allah'ın yardımı erişip de fethin müyesser olduğunu ve insanların gruplar halinde Allah'ın dinine girdiklerini gördüğün zaman Rabbine hamd ederek O'nun şanını yükselt ve O'ndan mağfiret dile: Şüphesiz ki, Allah tövbeleri çok kabul edendir" (en-Nasr suresi, 110/1-3 ayetler).

Hicretin 10. yılı (Miladi 632) Zilkade ayında hac için Mekke’ye hareket edileceğini duyurdu. Efendimiz (s.a.s), Zilkade ayının 26. Cumartesi günü Medine'den çıkıp, mikat (ihrama ) mahalline vardı, yıkanıp iki rekat namaz kıldı, ihram giyindi, sonra şunları söyledi: (Allah'ım, huzuruna geldik. Senin ortağın yoktur. Hamt ancak sana mahsustur. Her nimet sendendir)

Rasulüllah (s.a.s) öğle ile ikindi namazını peş peşe olarak Arafat'ta kıldı. Sonra buradan Müzdelife'ye geçti. Burada akşam ile yatsı namazını birlikte kıldı. O gece de Müzdelife' de istirahat etti. Sabah namazını kıldıktan sonra güneş doğmadan Mina'ya hareket etti. Kurbanı Mina'da kesti, Cemretü'l Akabe'de taş attı. Tekrar Mekke' ye dönerek Ka'be'de farz tavafı yaptı. Sonra diğer günlerde Mina'ya giderek şeytan taşlamasını tamamladı. Kurban Bayramının 4. gününde veda tavafını yapıp, Medine'ye döndü.

Veda Hutbesi: Hz. Peygamber'in, hicretin onunda yaptığı Veda Haccında Ve Veda Hutbesini, sayıları 114.000 bulan hacıya hitap eti.

Rasulüllah' ın, haccından bir yıl önce indirilen Tevbe suresinde, müşriklerin pis olduğu ve bu yıldan sonra Mescidi Harama yaklaşmamaları (et-Tevbe, 9/28) emredildiği için, Veda Haccı' nda Mekke de sadece Müslümanlar vardı. 

Rasulüllah' a orada bu dinin tamamlandığı şu ayet-i kerimeyle müjdelendi: "Ey Müminler, şu küfreden müşrikler bugün dininizi söndürmekten ümitlerini kesmişlerdir. Artık bundan böyle onlardan korkmayınız; ancak benden korkunuz. Bugün dininizi kemale erdirdim; ve size ihsan ettiğim nimetimi tamamladım.

Veda Haccı Ve Veda Hutbesi

Din olarak da size İslam'ı seçtim" (el-Maide suresi, 5/3). 

Rasulüllah veda hutbesinin sonunda dinleyenlere sordu: "Ey insanlar! Yarın beni sizden soracaklar. Ne dersiniz?" Ashab-ı Kiram cevap verdi:

"Allah'ın risaletini tebliğ ettin; Risalet görevini yerine getirdin, bize vasiyet ve nasihatte bulundun diye şehadet ederiz." Rasulüllah şehadet parmağını göğe kaldırarak üç kez "Şahit ol ya Rab! Şahit ol ya Rab! Şahit ol ya Rab!" buyurarak Arafat'taki hutbesini bitirdi.

Bu Hutbenin Toplum Yaşamına Getirdikleri:

Peygamber (s.a.s)'in Veda Hutbe' si incelendiği zaman başlıca şu noktalara değindiği görülmektedir.

İnsan Her işinde, daima Allah'a hamdü sena etmeli.

Nefis, insanı her zaman şerre yöneltir. Bu sebeple nefsin şerrinden Allah'a sığınılır.

Can, mal ve ırz kutsaldır. Yaşama hakkı doğal bir haktır. Irz, şeref, haysiyet, hürriyet ve mülkiyet saldırıdan korunmuş haklardır.

Cahiliye de bulunan gelenekler kaldırıldı. İnsanlar alıştıkları kötü şeyleri yapmaktan vazgeçmelidir.

Faiz almak ve vermek haramdır.

Kan davasını devam ettirmek haramdır.

Emanetler korunmalı, emanete hıyanet edilmemelidir.

Küçük büyük önemli, önemsiz her işte şeytana uyulmamalıdır.

Kadınların ve erkeklerin karşılıklı hak, vazife ve sorumluluğu vardır. Kadınlara nezaket gösterilmeli, İyi davranılmalıdır.

Kadın da, erkek de zinadan şiddetle kaçınmalıdır.

Köle ve hizmetçilere iyi davranılmalı, eziyet edilmemelidir.

Bütün Müslüman insanlar kardeştir. Her türlü sınıf, fark ve üstünlük kalkmıştır. Üstünlük takva iledir.

Zulüm yapmaktan sakınmak gerekir, halkın malı haksız yere yenmez, birine ait bir şey sahibinden izinsiz başkası için helal olmaz.

Müslüman birbirleriyle savaşmaktan sakınacaktır.

Allah'ın Kitab'ı ve Peygamber'in sünnetine uyanlar asla sapıklığa düşmez.

İslam’ın sadeliğinden ayrılmamak, aşırılıklara kapılmamak gerekir.

Hak Teala'ya ibadet yapılacak, beş vakit namaz kılınacak, oruç ayında oruç tutulacak, Hz. Peygamber'in sünnetlerine uyulacaktır. Bunları hakkıyla yapanların mükafatı cennettir.

Yayınlanma Tarihi : 24.8.2016 12:02:12

Veda Haccı Ve Veda Hutbesi Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

Yorum Yapılmış "Veda Haccı Ve Veda Hutbesi"

berivan karlı

Çok güzel olmuş herkesin eline koluna sağlık çok yardımcı oldunuz yazana çok teşekkürler ödevimde çok yardımcı oldunuz gerçekten

018-2.-21

Kullanıcı oyu: 4,5
Diğer () yorumu göster

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Veda Hutbesi Genel Bilgi

Hz. Peygamber'in, hicri 10. yilda yaptigi Veda Hacci'nda sayilari yüz on dört bini bulan haciya hitaben irad ettigi hutbe. Peygamber (s.a.s) bu son hutbesinde, bundan sonra bir daha haccedemeyecegini bildirip vefatinin yaklastigin...

Veda Haccı Ve Veda Hutbesi

Veda Haccı  Ve Veda Hutbesi: Hicri 10, miladi 632 tarihinde Hz.Peygamber'in vefatında önce ilk ve son olarak yaptığı hac ile bu hac esnasında vermiş olduğu hutbe. Mekke’ nin fethinden sonra gönderilen, Nasr suresinde Peygambe...

Veda Hutbesi Kadınlar

Veda hutbesi kadınlar, Peygamberimiz Hz. Muhammet (s.a.s) veda haccında 9 Zilhicce cuma günü zevalden sonra kusva isimli devesi üzerinde arafat Vadisinin ortasında 124 bin Müslümanın şahsında bütün insanlık alemine seslenmişti. Hu...

Peygamber Efendimizin Veda Hutbesi

Peygamber efendimizin veda hutbesi, peygamber efendimiz'in (s.a.v.), 632 yılındaki veda haccında Müslümanlara yönelik yaptığı vaaz ve nasihatler olduğunu söyleyebiliriz. Bu hutbede peygamberimiz müslümanlara bir daha hac yapamayac...

Veda Hutbesi Önemi

1- Herkesin can mal ve namusu tecavüzden korunmuştur. 2- Kimsenin kimseye zarar vermeye hakkı yoktur. 3- Bütün müslümanlar kardeştir. 4- Bütün borçlar iade edilecek ve borç olarak alınanın dışında bir fazlalık (faiz) öd...

Veda Hutbesi Maddeleri

Veda Hutbesi Maddeleri;Hicri 9 Zilhicce 10 tarihinde Muhammed tarafından ilk ve son haccı olan Veda Haccı'nda 124.000 müslümana karşı yaptığı konuşma metni olan Veda Hutbesi en güçlü hadis olarak bilinmektedir. Rivayetlere göre Mu...

Veda Hutbesi İnsan Hakları

Veda hutbesi insan hakları, 10 aralık 1948 de kabul olan İnsan hakları Evrensel Beyannamesi incelenecek olursa orada yer alan yasama hakkı, adalet, özgürlük ve eşitlik gibi hakların 1400 sene evvel Hazreti Muhammed (Sallallahü Ale...

Veda Hutbesi Oku

''Ey İnsanlar!''Sözümü iyi dinleyiniz! Biliyorum, belki bu seneden sonra sizinle burada bir daha buluşamayız.''İnsanlar!''Bu günleriniz nasıl mukaddes bir gün ise, bu aylarınız nasıl mukaddes ay ise, bu şehriniz (Mekke) na...

Veda Hutbesi Nedir

Veda hutbesi nedir sorusuna vereceğimiz cevap, Peygamberimizin 632 yılındaki veda haccında Müslümanlara yaptığı vaaz ve nasihatler olduğunu söyleyebiliriz. Allah tarafından insanlara doğruyu göstermek için görevlendirilen peygambe...Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası | Yardım Forumları

Veda Hutbesi, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Mayıs - 2018